3 Nisan 2020 Cuma

MüGe's Post

HSEN-İ TAKVİM

TARİHTE BUGÜN

1935
Ahmet Yüksel Özemre, ilk Türk atom mühendisi, mutasavvıf, akademisyen ve yazarın doğum günü… (ö. 2008)
Necmettin Şahinler, kendisi ile yapılan bir röportajda; merhumun tarik olarak “Halvetî Uşşakî" bir meşrebe, bunun yanında da "Hamzavî-Melâmî" bir neş’eye sahip; Üsküdar'ın sırlı zatlarından biri olmasına rağmen, bu manevi/derunî yönünü beşerin basarından ustaca gizlemiş, esrarına ise muhiplerinin ancak pek azının aşina olduğunu söylemiştir.

1924
ABD'li sinema oyuncusu Marlon Brando’nun doğum günü. Brando, Amerikan yerlilerinin uğradıkları soykırım ve ayrımcılığı protesto etmek için 1972 yılında kazandığı Oscar ödülünü reddetmişti.

1954
Türk arkeolog, yazar ve siyaset adamı Remzi Oğuz Arık, Adana'dan Ankara'ya gitmek için bindiği uçağın havada infilak etmesiyle vefat etti. (d. 1899)
Öğrenim yıllarında kendini Turancılık cereyanına kaptıran Remzi Oğuz, Avrupa dönüşünden sonra Anadolu milliyetçiliğini benimseyerek fikrî çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırmış, halkın kültür sahasında kalkınması için pek çok makale neşrederek vatan, din, dil, soy, kültür ve tarih şuurunun gerçek ve kalıcı bir şekilde zihinlere yerleşmesine çaba harcamıştır.

1996
ABD vatandaşı, Harvard Üniversitesi mezunu, matematik profesörü, teknoloji karşıtı, anarşist Theodore Kaczynski FBI tarafından yakalandı.

2010
Apple, iPad olarak adlandırılan tablet bilgisayarların ilk serisini piyasaya sürdü.
By: via MüGe

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme